Survival horor žanr igara uvek je imao posebno mesto u srcima gejmera, a iako mnogi od njegovih legendarnih naslova dolaze od zapadnih developera, DreadOut nudi jedinstvenu perspektivu. Prvobitno je izdana 2014. godine od strane indonežanske indie studija Digital Happiness, DreadOut je stekao pažnju svojom kombinacijom nadprirodnog horora, jezive atmosfere i sposobnosti da se dotakne kulturnih strahova specifičnih za jugoistočnu Aziju. Sa DreadOut Remastered Collection, igra se vraća sa unapređenom grafikom, poboljšanim gejmplejom i dodatnim sadržajem. Ali, da li to podiže iskustvo na viši nivo ili samo polira formulu koja je već bila uspešna? Hajde da zaronimo u remasterovanu verziju i detaljno je istražimo.

DreadOut je psihološka igra preživljavanja koja se vrti oko grupe srednjoškolaca koji se nađu zarobljeni u jezivom, napuštenom gradu punom mračnih nadprirodnih sila. Linda devojka čiju ulogu preuzimate, je tinejdžerka koja mora da istraži ovaj ukleti grad i otkrije njegove tajne, dok se bori protiv strašnih pojava u njemu. Narativ igre je duboko ukorenjen u indonežanskom folkloru, što pruža svež i jeziv zaokret u uobičajenim pričama o duhovima na koje smo navikli u horor igrama.
DreadOut Remastered Collection ne menja drastično priču, ali je usavršava. Osnovni elementi igre, kao što su Lindina potraga za prijateljima, strašna stvorenja koja progone grad i polako otkrivajuća misterija oko tog mesta, ostaju netaknuti. Međutim, remasterovana verzija dodaje više dubine likovima i njihovim pozadinama. Takođe, poboljšava tempo priče, omogućavajući glatkiji tok narativa bez osećaja žurbe ili konfuzije.

Nadprirodna stvorenja koja nastanjuju igru ključni su deo iskustva, a DreadOut odlično koristi ovu činjenicu u izgradnji napetosti kroz upotrebu kulturno specifičnih monstruma koji su mnogim igračima van jugoistočne Azije nepoznati. Uključivanje ovih mitoloških bića dodaje element znatiželje, čineći da igrač oseti da doživljava nešto novo i zaista zastrašujuće. Remaster uključuje više susreta sa duhovima i bogatiju ambientalnu priču, čineći svet igre još imerzivnijim i živim od straha. DreadOut crpi veliku inspiraciju iz drugih survival horor igara, najpre iz serijala Fatal Frame (ili Project Zero). Igra koristi jedinstvenu mehaniku u kojoj Linda koristi svoj pametan telefon kao oružje za hvatanje duhova i njihovim tvaranjem. Ova mehanika je ključna za horor formulu igre, jer morate koristiti kameru da biste se odbranili od zlih duhova koji nastanjuju grad.
U originalnoj verziji, ova mehanika je bila interesantna, ali ponekad frustrirajuća zbog ograničenog dometa i sporih kontrola kamere. DreadOut Remastered Collection poboljšava ovo tako što rafinira sistem kamere, čineći ga bržim i intuitivnijim. Kamera sada ima brži tempo za hvatanje, što omogućava igračima da efikasnije rešavaju duhove, što pomaže u balansiranju tempa igre. Takođe, postoji novi fokus na kreativnu upotrebu kamere, kao što je otkrivanje skrivenih predmeta ili otkrivanje duhovnih figura u okolini, što dodaje sloj strategije u istraživanje.

Gejmplej je podeljen na dva glavna elementa: istraživanje i borbu. Istraživanje je ono gde DreadOut briljira, jer ohrabruje igrače da temeljno istraže svoju okolinu kako bi otkrili predmete, tajne i tragove koji pomeraju priču napred. Grad koji istražujete je prostran i pun skrivenih područja, zaključanih vrata i jezivih lokacija koje čekaju da budu otkrivene. Remaster uključuje nekoliko dodatnih područja i tajni koje nisu bile prisutne u originalu, pružajući igračima više prostora za istraživanje i otkrivanje.
Borba, iako važan deo DreadOut igre, i dalje ima svoja ograničenja. Igra nije akcioni naslov, već se fokusira na napetost i postepeno izgradnju straha. Kada se suočavate sa duhovima, morate koristiti svoju kameru da biste uhvatili njihove slike i iscrpili njihovu energiju pre nego što vas napadnu. Ovaj dinamizam stvara osećaj nelagodnosti, jer se ne borite direktno, već se braniš izdaleka dok pokušavate da shvatite kako da se nosite sa svakim susretom. Nažalost, DreadOut Remastered Collection ne rešava potpuno nespretne kontrole kamere tokom borbi. Igra i dalje pati od trenutaka kada je kretanje duhova nepredvidivo, zbog čega promašujete snimke ili se preplavite tokom borbe. Iako to nije presudno, ovi trenuci mogu biti frustrirajući i prekidati imerziju. Srećom, opšta atmosfera igre i elementi rešavanja zagonetki više nego nadoknađuju ove povremene greške.

Jedno od najočiglednijih poboljšanja u DreadOut Remastered Collection su unapređeni vizuelni efekti. Originalna igra je bila vizuelno kompetentna za svoje vreme, sa mračnim i potpunim okruženjima koja su efikasno prenosila osećaj straha. Međutim, remaster donosi grafiku na savremene standarde, nudeći poliranije i atmosferičnije iskustvo. Unapređeni svetlosni efekti su sjajno odrađeni u remasteru. DreadOut se oslanja na mračna, atmosferska okruženja, a poboljšani svetlosni efekti čine već jezive lokacije još zastrašujućijim. Senke igraju značajnu ulogu u stvaranju napetosti, a unapređeni teksturi omogućavaju realističniji osećaj prostora. Duhovi sada izgledaju sa više detalja, njihove forme su živopisnije i strašniji, što doprinosi celokupnom faktoru straha.
Remaster takođe poboljšava modele likova i animacije, naročito u vezi sa Lindinim pokretima. Iako su i dalje donekle kruti, animacije su glađe i prirodnije, što pomaže u imerziji. Okruženja su veća i detaljnija, sa realističnijim objektima, poput nameštaja, vegetacije i tekstura, što doprinosi jezivoj realističnosti sveta. Remasterovana kolekcija takođe uključuje rafinirane dizajne likova, što svakom duhu i stvorenju daje jedinstven izgled, zasnovan na indonežanskom folkloru, što DreadOut izdvaja od mnogih drugih horor igara.

Dizajn zvuka je ključni element svake horor igre, i DreadOut Remastered Collection pruža duboko atmosferičnu i imerzivnu audio doživljaj. Igra koristi kombinaciju ambijentalnih zvukova, jezive muzike i iznenadnih skokova u jačini zvuka kako bi vas držala na ivici straha tokom celokupnog iskustva. Zastrašujući ambijentalni zvuci kao što su škripi vrata, šaptanje u daljini i povremeni nesvesni vrisci doprinose nelagodnoj atmosferi. Duhove možete čuti pre nego što ih vidite, što dodaje element iščekivanja dok pokušavate da locirate izvor zvuka. Soundtrack je suptilan, ali efektivan, često koristeći tihe, minimalističke melodije kako bi pojačao napetost pre strašnog susreta. Gluma nije promenjena, ali je poboljšana u remasteru, sa Lindom i drugim likovima koji zvuče prirodnije u svojim izvedbama. Dijalog je angažovaniji, mada još uvek donekle ukočen u nekim momentima. Međutim, ukupni dizajn zvuka i atmosferski efekti nadmašuju svaki nedostatak u glumi, jer igra briljira u stvaranju okruženja u kojem je strah vođen zvukom koliko i vizuelnim elementima.
DreadOut Remastered Collection (PlayStation 5)
DreadOut Remastered Collection poboljšava original u gotovo svakom pogledu. Iako ne revolucionira osnovni gejmplej i mehanike, ona rafiniše i polira ono što je već bila solidna osnova. Poboljšana grafika, bolji sistemi kamere i dodatni sadržaj čine ovu verziju DreadOut-a pristupačnijom i zabavnijom za nove igrače, dok istovremeno nudi dovoljno izazova i horora za stare fanove. Snažna zavisnost od indonežanskog folklora, jeziva atmosfera i inovativna upotreba pametnog telefona kao alata za borbu izdvajaju ovu igru od drugih horor naslova. Iako borbene mehanike i dalje ostavljaju nešto željeno u pogledu odzivnosti, ukupno iskustvo je angažujuće, zastrašujuće i uznemirujuće. Za fanove žanra horora i preživljavanja koji traže nešto jedinstveno i kulturno specifično, DreadOut Remastered Collection je igra koju morate igrati. Bilo da ste novi u seriji ili se vraćate kao stari igrač, remasterovana verzija nudi poliran, unapređen naslov koji ostaje jednako strašan i imerzivan kao i pre.
-
Gameplay
-
Grafika
-
Zvuk
-
Priča