Kad su nacisti došli po mene… ja sam seo u Mech.
U poslednjoj deceniji, roguelite igre su se mešale sa mnogim gaming žanrovima. I dalje su najpopularnije akcione platforme, ali rogueliteovi su se mešali i sa FPS-ima, bullet-hell-ovima, turn-based RPG-ima, i svašta još. Međutim, jedan žanr gde rogue-lite igre nisu toliko umešale svoje prste su real time strategije (RTS). Imali smo par navrataja kao što su Against the Storm ili Bad North, ali indie developeri i dalje slabo gledaju na RTS kao dobru podlogu za reguelite. Grit and Valor – 1949, je još jedan ovakav pokušaj, i mislimo da je čak najbolji. Jednostavno ćemo vam reći: bilo nam je teško da stanemo sa igranjem ove igre da bi napisali ovu recenziju.

Da su nacisti imali mechove…
Grit and Valor – 1949 je još jedna alternativna realnost gde je nacistička nemačka pobedila drugi svetski dok mi igramo kao poslednji niz otpora. Umesto B.J. Blaskowicz-a, mi igramo kao komandant koji se probaja kroz zarobljene teritorije i uništava talase vojnika i borbenih vozila koristeći samo par borbenih jedinicu. Samo što… nacisti imaju mechove… ali imamo ih mi.
Iako su ih nacisti prvi izmislili, članovi otpora su uspeli da ih ukradu, modifikuju i sada ih koriste protiv svojih kreatora. Zajedno sa posadom od po 3 mecha (i jednog pomoćnog vozila), vaš zadatak je da se probijete kroz nasumično generisane mape i oslobodite svet od zlih okupatora.

Kao i u svakoj dobroj roguelite igri, gotovo je nemoguće uspeti iz prvog pokušaja.
Što se tiče lore-a i priče, nemojte mnogo očekivati. Sve što treba da znate je da treba da oslobodite sve regije od opasnih nacista, i polako ali sigurno svrgnete glavnog zloću.
Gosti stižu, svi na svoja mesta
Zajedno sa svojim mechovima, vaš zadatak je da preživite najezdu napadača na svakoj mapi. Skoro svaka mapa u igri je 12×12 grid na kome je potrebno da pozicionirate svoje mechove kako bi što bolje dočekali neprijatelje. Sve ovo se odvija, naravno, u real time-u, i potrebno je brzo i dinamično da donosite odluke i menjate taktike.

Svaka mapa ima zaklon kao i uzvišene platforme. Zaklon vas štiti od neprijateljske paljbe, dok vam uzvišena pozicija daje jači napad. Pored svega ovoga, igra koristi i borbeni trougao, nalik onom kao u Fire Emblem igrama. Mechovi koji ispaljuju metke su jači od vatrenih, vatreni su jači od ekspozivnih, dok su eksplozivni savršeni za uništavanje ovih sa mecima.
Neprijatelji koji vas napadaju su, uglavnom, slabiji od vas, ali su svakako brojniji. Nije problem da vaš vatreni mech sredi par vojnika sa mecima, ali šteta koju ćete istrpeti zbog borbenog trougla može da vas košta kasnije. Naime, lečenje (popravljanje) mechova je ograničeno i vama je u cilju da što više ovo izbegnete. I baš to i možete. Nakon dosta pokušaja, naučili smo kako da pravilno pozicioniramo svoje jedinice, tako da fino dočekamo sve neprijatelje a da ne primimo čak ni jedan udarac. U ovakvim momentima nam je Grit & Valor 1949 stvarno zasijala.

Ako ste fan roguelite igara, kao što je Slay the Spire, biće vam vrlo poznata level-select mapa. Naime, vi možete da birate svoju putanju u svakoj rundi, da izazivate ili izbegavate jake izazove, kao i da prisustvujete u nasumičnim događajima koji vas mogu nagraditi ili kazniti. Na kraju svake kampanje, ima i boss borba. Ovo su najteže borbe gde, osim što treba da preživite najezdu neprijatelja, morate i da uništite džinovskog boss mecha pre nego što stigne do odredišta.
Svaka obična mapa ima četiri runde, i nakon svake ćete moći da birate jedan od tri nasumičnih unapređenja za jedan od vaših mechova. Osim ovoga, na svakoj mapi ćete imati i dodatni zadatak (kao da sačuvate civili, ili uništite neprijateljsko naoružanje).
Sve ovo deluje vrlo napeto, i jeste, ali nakon toliko odigranih partija, stvarno smo se zarazili ovom jednostavnom formulom.

Neuspeh je samo početak
Ako odlučite da igrate Grit & Valor 1949, budite spremni na mnogo poraza, ali kao i mnogim dobrim roguelite igrama, svaki novi pokušaj će biti lakši (kako zbog vaše veštine, tako i zbog unapređenja koja steknete tokom svake runde). Skoro sve što pokupite tokom misija kasnije možete da unovčite u glavnoj bazi.
Grit & Valor 1949 je stvarno uspeo da nas motiviše ovim nagradama. Ne samo da možete unaprediti svoje mechove u bazi, već možete da pravite nove, trenirate vozače, dobijate razne pogodnosti na mapama i svašta još. Kasnije možete čak da ujedinjujete delove za mech (kako bi dobili ređe delove). Stvarno je nebo i zemlja kad pogledamo koliko smo napredovali i kad se setimo sa čime smo počeli (imali smo samo dva mecha u početku).

Grafika, mehanike i ostalo
Čak i da niste veliki ljubitelj RTS strategije, postoji dobra šanasa da vam se Grit & Valor 1949 svidi. Naime, umesto velike vojske, dovoljno je da komandujete sa samo 4 mecha. Komande su vrlo intuitivne i slobodno možete pomerati i okretati mapu (mada mi nismo nikada imali potrebu za tim jer je izometrijska perspektiva vrlo pregledna).
Zahvaljujući grid-based sistemu, vrlo je jednostavno da znate gde i kakao da pozicionirate svoje trupe. Što se tiče grafike i performansi, sve je na svom mestu. Igra ima stil kao iz nekog stripa, animacije su uredne i nismo imali nikakvih problema sa pokretanjem igre. Muzika se fino uklapa, ali nismo imali potrebu da je pevušimo (ili zviždimo).
Grit and Valor - 1949 (PC)
Nismo očekivali da ćemo se toliko zabaviti sa ovom jednostavnom roguelite RTS igrom. Grit & Valor 1949 ume da bude teška, ali takođe ima i onaj “još jedan pokušaj” momenat. Uživali smo dok smo komandovali mechovima, uništavali neprijatelje, mi bili uništeni, i onda sve to radili ispočetka. Ako ste ljubitelj roguelite igara, mechova ili alternativne realnosti, ovo je igra za vas. Upozorenje: Vrlo je zarazno.
-
Gameplay
-
Grafika
-
Zvuk
-
Priča