Ali, sine, već imamo Metroid Dread kući!
Metroidvanijja je možda najpopularniji žanr kad god je reč o indie igrama. Iako su još u 90ima Nintendo i Konami popularizovale ovaj žanr, Metroidvanije su u poslednjih nekoliko godina preplavile indie scenu. Stvarno ih ima previše ali kada urade nešto novo, Matroidvanije stvarno mogu da budu fantastične. Igre kao što su Hollow Knight, Dead Cells, Cave Story, i drugi naslovi, stvarno su uspele da se istaknu. Nažalost, mnogi samo kopiraju postujuću formulu, sa minimalno novina. Iako smo se dobro zabavili za naših 8 sati igranja, ReSetna ne radi ništa da se istakne iz mora indie metroidvanija.

Robot žena u 2D platformi… kako originalno
Po opisu developera, u svetu gde organski život već davno ne postoji, mi igramo kao ReSetna, robot koji se budi jednog dana i koji treba da se bori protiv misterioznog signala zbog kojeg dosta robota poludi. Ovo radite, tako što uništite sve zaštitnike signala u 7 različitih zona, dok usput skupljate unapređenja.
U realnosti, ReSetna je metroidvanija koje ne gubi mnogo vremena prepričavajući vam priče koje vas, verovatno, ne zanimaju, nego vas samo baca u dobro osmišljenu 2D mapu i kaže da je istražujete dok sređujete protivnike. Zapravo, vrlo nam je drago zbog ovoga. U poslednje vreme, igrali smo mnogo Metroidvanija koje se trude da ispričaju, duboku priču, a na kraju se završe isto kao sve ostale. U ReSetni, samo krenite svojim putem, rokajte neprijatelje, pokupite dupli skok, dash i ostala unapređenja, i završite igru nakon poslednjeg boss-a. Jednostavno ali efikasno.

Nažalost, problemi počnu već od momenta kada smo preuzeli komandu. ReSetna je robot, ženskog oblika, koja obilazi svemirsku stanicu punu neprijatelja, dok se u pozadini čuje jeziva melodija. ReSetna nauči dupli skok, dash, penjanje po zidu kao i da koristi gravitacione loptice za dodatni momentum u vazduhu. Da ne dužimo, ovo je vrlo slično Nintendovom Metroid-u, kako po gameplay-u, tako i po tematici. Srećom, ReSetna ima par svojih ideja, koje nekada uspeju, ali nekada i ne baš.
Dinamične i haotične borbe
Za razliku od Samus Aran, ReSetna se najviše oslanja na hladno oružje. Koristeći dva ili jedan dupli mač, na vama je da se suočite sa svakakvim mehaničkim protivnicima dok istražujete sve zone u igri. Imate, zapravo, dosta toga na raspolaganju. Osim običnih zamaha, ReSetna može da napravi mali vrtlog na podu oko sebe, da baci koplje / bumerang u dalj, da hakuje protivnike tokom borbe, čak i da ostavi bombu prilikom izbegavanja napada. Ako ste vešti sa parry sistemom, čak vam je i ovo na raspolaganju, mada smo se mi više oslanjali na dodge /dash.

Ova vrsta borbi fino radi ako vas napadaju jedan do dva protivnika, međutim, igra vas često bombarduje sa mnogo više od toga, te se borbe često pretvore u igru na sreću. Vrlo veliki problem je što nemate dobru indikaciju kada zapravo primite štetu. Energija vam se smanji, da, ali niti dobijete kratak imunitet, niti se ekran zadrma. Pažljivo obratite pažnju na svoj HP kad god ste u borbi i lečite se po potrebi.
Neprijatelji na koje ćete naleteti su uglavnom predvidljivi ali umeju gadno da vas udare. Boss borbe su malo teže ali uglavnom je dovoljno da naučite njihovu putanju i savladate ih nakon nekoliko pokušaja.

Kad smo već kod toga, velika je verovatnoća da ćete umreti nekoliko puta na putu do poslednjeg boss-a. Nakon umiranja, vraćate se na najbliži checkpoint. Kako bi ovo sprečili, možete koristiti ograničene module za lečenje (koji vam se vrate na svakom check-pointu), ali s obzirom da je vrlo lako izgubiti kontrolu u borbama, nekada nam je najlakše bilo da skroz izbegavamo sukobe (bar dok ne stignemo do sledećeg check pointa).
Što se tiče unapređenja, ReSetna koristi sposobnosti koje smo već milion puta videli u svim metroidvanijama, ali i chip system. Pomoću ovog sistema, vi možete unaprediti postojeće sposobnosti kako bi bile efektivnije. Potrebno je prvo da nađete ili kupite čipove, i da ih složite u grid zonu svog odela. Neka od ovih unapređenja su minimalna, dok su neka čak i obavezna (kao više modula za lečenje).

Sve u svemu, podeljenja su nam mišljenja kada je reč o borbama u ReSetni. Kada rade, stvarno su zabavne, ali kada igra pretera sa brojem neprijatelja, pretvori se u haotičan nered. Poslednji boss nam se zbog ovih razloga uopšte nije svideo.
Dizajn i performanse
Već smo se žalili koliko nas ReSetna podseća na Metroid. Okruženja kroz koja ćete prolaziti liče na oronulu svemirsku stanicu, čak i kad smo ušli u misterioznu noćnu zonu, u um poludelog robota, pa i zonu preplavljenu kiselinom. Iako je u pitanju 2D metroidvanija, ReSetna ima bogate pozadine, lepe efekte a ni muzika nije loša.

Nažalost, ReSetna nas je poprilično razočarala kad je reč o optimizaciji. Za ovu recenziju, igru smo celu odigrali na Steam Deck OLED modelu (gde inače igramo ovakve igre). U početku se ReSetna držala na stabilnih 45 FPS-a sa vrlo malo padova. Međutim, u kasnijim delovima igre (kao što je Acid zona), framerate je umeo da opadne čak ispod 30, što nam je svakako smetalo. Smanjivanje grafike na low nije pomoglo. Nećemo se pretvarati da Steam Deck ima dovoljno snage da potera bilo koju igru, ali bi trebalo bez problema da potera svaku 2D metroidvaniju, uključujući ReSetna-u. Nasuprot svim ovim problemima, uspeli smo da odigramo i pređemo celu igru za oko 8 sati i lepo smo se zabavili.
Za svojih 8+ sati, ReSetna je jedna fina metroidvanija, ali ne radi ništa specijalno da se izdvoji iz gomile. Borbe su nekada zabane a nekada ne, upgrade sistem je ok, kontrole takođe, ali sve ostalo smo već videli, i to u mnogo boljem izdanju. Lepo smo se zabavili, ali zabrinuti smo da ćemo vrlo brzo zaboraviti na ovu svemirsku avanturu.
-
Gameplay
-
Grafika
-
Zvuk
-
Priča